فروشگاه سورس یونیتی

کنترلر گوگل استیدیا از ابتدای کار به‌صورت بی‌سیم با گوشی و رایانه کار نمی‌کند

اکتبر 25, 2019

کنترلر گوگل استیدیا از ابتدای کار به‌صورت بی‌سیم با گوشی و رایانه کار نمی‌کند

استیدیا (Stadia) سرویس استریم بازی گوگل است که مدتی از معرفی آن می‌گذرد و به‌لطف داشتن ویژگی‌هایی جالب تاکنون توانسته است توجهات زیادی را به‌سمت خود جلب کند. طبق اعلام رسمی، نوزدهم نوامبر ۲۰۱۹ (۲۸ آبان ۱۳۹۸) این سرویس به‌صورت رسمی آغازبه‌کار خواهد کرد. یکی از نکات جالب درمورد استیدیا، بهره‌مندی آن از کنترلری ویژه است که البته ظاهرا هنگام آغازبه‌کار اولیه‌ی این سرویس، نمی‌توان با تمامی دستگاه‌ها به‌صورت بی‌سیم از آن استفاده کرد.

گوگل در گفت‌و‌گو با وب‌سایت ورج اعلام کرده است که امکان استفاده از کنترلر استیدیا به‌صورت بی‌سیم هنگام اجرای این سرویس استریم بازی مبتنی بر فضای ابری از طریق کروم‌کست اُلترا (Chromecast Ultra) وجود دارد. اما کاربران برای استفاده از این کنترلر با دستگاه‌های دیگری نظیر رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند، باید آن را از طریق کابل USB-C به دستگاه‌شان متصل کنند.

گوگل در اطلاعیه‌ی رسمی‌اش قول داده است که در فاصله‌ی نه‌چندان زیادی پس از آغازبه‌کار استیدیا، امکان استفاده از کنترلر آن را به‌صورت بی‌سیم برای دستگاه‌های بیشتر فراهم کند. گوگل فعلا تاریخ دقیقی برای این کار مشخص نکرده است؛ در ضمن فعلا نمی‌دانیم که به‌ترتیب کدام دستگاه‌ها به امکان همگام‌سازی با کنترلر استیدیا به‌صورت بی‌سیم مجهز خواهند شد.

Stadia

 

گوگل از همان زمان معرفی استیدیا اعلام کرد که با گذر زمان، بهبودهای مهمی را در این سرویس اعمال خواهد کرد. در واقع یکی از مدیران گوگل اعلام کرده است که این شرکت ارتباط نزدیکی با گیمرها خواهد داشت تا با بهره‌گیری از نظر آن‌ها به‌مرور زمان ویژگی‌های جدیدی را به سرویس استریم بازی‌اش بیاورد.

وقتی گوگل ابتدا در ماه مارس گذشته از کنترلر استیدیا پرده‌برداری کرد، روی بی‌سیم بودن آن مانور ویژه‌ای داد. گوگل در ویدئوهایی جالب نشان داد که کاربر چگونه می‌تواند به‌شکلی ساده و بسیار سرراست بازی کردن روی رایانه‌اش را به دستگاهی دیگر نظیر گوشی هوشمند منتقل کند، بدون اینکه نیازی به همگام‌سازی کنترلر با دستگاه‌ها داشته باشد.

طبق ادعای گوگل، کنترلر استیدیا از طریق وای‌فای به‌صورت مستقیم به سرورهای این سرویس استریم بازی متصل می‌شود و این یعنی اگر بازی را از روی گوشی خود به روی رایانه منتقل کنید، نیازی ندارید که ارتباط کنترلر را با گوشی قطع کرده و سپس آن را به رایانه متصل کنید. با این حال موارد یادشده تنها درصورتی رنگ حقیقت به خود می‌گیرند که امکان استفاده از کنترلر استیدیا با تمامی دستگاه‌ها به‌صورت بی‌سیم وجود داشته باشد.

گوگل اوایل امروز در ویدئویی جدید اعلام کرد که هنگام آغازبه‌کار استیدیا در ۲۸ آبان امسال، کنترلر این سرویس تنها با دستگاه کروم‌کست اُلترا به‌صورت بی‌سیم کار خواهد کرد. به‌عبارتی کاربران برای استفاده از کنترلر در دستگاه‌هایی نظیر گوشی و رایانه باید آن را از طریق سیم به دستگاه متصل کنند. این یعنی احتمال دارد که کنترلر استیدیا در هنگام آغازبه‌کار از بلوتوث نیز بهره‌مند نباشد.

گوگل استیدیا / Google Stadia

کنترلر استیدیا در حال حاضر تنها به کروم‌کست اُلترا به‌صورت بی‌سیم متصل می‌شود

گوگل در گفت‌و‌گویش با وب‌سایت ورج اعلام کرده است که قصد دارد در ابتدا امکان کار با کنترلر استیدیا به‌صورت بی‌سیم را فقط روی تلویزیون (از طریق کروم‌کست اُلترا) امکان‌پذیر کند؛ زیرا این شرکت می‌خواهد تجربه‌ی بازی روی نمایشگرهای بزرگ، به بهترین شکل ممکن برای کاربران فراهم شود. این توضیح از سوی گوگل، تا حد زیادی منطقی به‌نظر می‌رسد. اگر اهالی مانتین ویو قصد دارند در حوزه‌ی گیمینگ به رقابت با بزرگان بپردازند، باید بتوانند سرویس‌شان را به‌گونه‌ای طراحی کنند که امکان کار با آن از طریق تلویزیون به‌سادگی کار با کنسول‌های بازی پلی‌استیشن و ایکس‌باکس باشد.

افزون بر این‌ها با نگاهی منطقی به ماجرا می‌توانیم به این نتیجه برسیم که گوگل به‌خوبی می‌داند، امروزه وصل‌کردن گجت‌های مختلف به دستگاه‌هایی نظیر لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌‌های دسکتاپ و گوشی‌های هوشمند امری معمولی است؛ زیرا هنگام کار با این دستگاه‌ها، فاصله‌ی کاربر از آن‌ها به چند فوت می‌رسد. در واقع گوگل روی همین موضوع حساب باز کرده است.

البته فراهم‌نبودن امکان استفاده از کنترلر استیدیا به‌صورت بی‌سیم روی گوشی، تنها محدودیتی نیست که کاربران در زمان آغازبه‌کار سرویس استیدیا باید با آن دست‌و‌پنجه نرم کنند. اوایل امروز رسانه‌ی Wccftech در گزارشی مدعی شد که امکان تجربه‌ی بازی‌های استیدیا از طریق شبکه‌ی سلولار گوشی وجود ندارد. در واقع در ابتدا امکان تجربه‌ی بازی‌های استیدیا روی گوشی، تنها از طریق اتصال وای‌فای امکان‌پذیر خواهد بود.

گوگل استیدیا / Google Stadia

گوگل قصد دارد به‌مرور زمان بهبودهای مهمی را در سرویس استیدیا اعمال کند

گوگل در گفت‌و‌گو با رسانه‌ی ۹to5Google دلایل خودش را برای این کار اعلام کرده است. این شرکت می‌گوید، قصد دارد اطمینان حاصل کند که بهترین تجربه‌ی ممکن به کاربران نسخه‌ی Founders استیدیا از طریق اتصال وای‌فای منتقل شود. اگر در خانه به انجام بازی با استیدیا از طریق گوشی بپردازید، عملا مشکل خاصی متوجه شما نیست؛ اما امکان انجام این کار در اتوبوس یا جای دیگری در خارج از خانه به شرطی که در آن‌‌جا شبکه‌ی وای‌فای وجود نداشته باشد، فعلا فراهم نیست.

سرویس استیدیا هنگام آغازبه‌کار در ۲۸ آبان امسال تنها روی گوشی‌های پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس‌ال در کنار گوشی‌های خانواده‌ی پیکسل ۳ و پیکسل ۴ قابل‌اجرا خواهد بود. برای تجربه‌ی استیدیا روی گوشی هوشمندتان در کنار حساب کاربری گوگل و گوشی‌های یادشده، به موارد دیگری نیاز پیدا خواهید کرد که جزئیات آن‌ها به این شرح است: یکی از نسخه‌های Founder’s Edition ،Premiere Edition یا Stadia Buddy Pass؛ اپلیکیشن اختصاصی Stadia که هم‌اکنون روی گوگل پلی قابل‌تهیه است و روی گوشی‌های دارای اندروید ۶ و نسخه‌های جدیدتر نصب می‌شود؛ شبکه‌ی وای‌فای مناسب با پهنای باند ۱۰ مگابیت بر ثانیه یا بیشتر و نهایتا یکی از کنترل‌های سازگار با این سرویس. امکان تجربه‌ی استیدیا از طریق کنترلر دوال‌شاک پلی‌استیشن، کنترلر ایکس‌باکس و موارد دیگری نیز وجود دارد.

ظاهرا فعلا قرار نیست رؤیای انجام بازی‌های روز دنیا از طریق یک کنترلر بی‌سیم روی تمامی دستگاه‌ها به‌شکلی یکپارچه وجود داشته باشد. البته فراموش نکنید که ۲۸ آبان، تاریخ انتشار گسترده‌ی سرویس استیدیا نیست. در واقع این سرویس در تاریخ یادشده تنها برای کسانی که نسخه‌ی ۱۳۰ دلاری Founder’s Edition آن را تهیه کرده باشند در دسترس قرار می‌گیرد. آغازبه‌کار اصلی استیدیا برای سال ۲۰۲۰ تعیین شده است.

منبع:www.zoomit.ir