فروشگاه سورس یونیتی

واقعیت افزوده برای ناشنوایان و کم شنوایان

می 2, 2023

واقعیت افزوده برای ناشنوایان و کم شنوایان

برنامه ای می خواهد زندگی را برای کاربران ناشنوا و کم شنوا زیرنویس کند

شیشه‌های XRAI، وقتی با عینک‌های واقعیت افزوده ۳۷۹ دلاری همراه می‌شوند، می‌توانند مکالمات واقعی را با چند نکته مهم شرح دهد.

دنبال کردن یک مکالمه می تواند برای ناشنوایان و کم شنوایان یک چالش باشد. اما اگر بتوانید یک عینک را روی آن قرار دهید و زیرنویس‌ها در زمان واقعی ظاهر شوند، چه؟ واقعیت افزوده برای ناشنوایان ، این وعده یک اپلیکیشن جدید به نام XRAI Glass است. با عینک واقعیت افزوده به نام Nreal Air (که توسط شرکتی جداگانه به فروش می رسد) برای زیرنویس کردن مکالمات کار می کند.

میچل فلدمن، مدیر ارشد بازاریابی شرکت، می گوید که نام XRAI (تلفظ اشعه ایکس) به XR، در واقعیت ترکیبی، و هوش مصنوعی، مانند هوش مصنوعی اشاره دارد. من برای یک دمو با تیم ملاقات کردم. این عینک برای کار کردن باید به گوشی هوشمند وصل شود، به این معنی که به برنامه XRAI Glass نیز نیاز دارید (در حال حاضر فقط برای اندروید در دسترس است).

وقتی عینک را می زنم، می توانم متنی را که در مرکز دیدم شناور است ببینم. همانطور که فلدمن به صحبت خود ادامه می دهد، به سرعت مشخص می شود که دارم رونویسی بسیار دقیقی از آنچه او می گوید می خوانم. در ابتدا، مانند متن پیمایشی در ابتدای فیلم جنگ ستارگان، درست قبل از محو شدن، بریده به نظر می رسد، اما پس از چند تنظیم با عینک، می توانم صحبت هایمان را به وضوح ببینم و مدتی با هم چت می کنیم. با ظاهر شدن متن کمی تاخیر وجود دارد. هنگامی که من شروع به صحبت می کنم، تاخیر طولانی تری قبل از نسبت دادن جملات مختلف به گویندگان وجود دارد – این انتساب گوینده دیاریزاسیون نامیده می شود و در ابر اتفاق می افتد.

Nreal Air

XRAI فقط در زمان واقعی رونویسی نمی کند. همچنین یک متن قابل جستجو از هر مکالمه را ذخیره می کند. فلدمن این را با دادن یک برنامه درباره خودش به من نشان می‌دهد و سپس به XRAI می‌گوید: «درباره میچل به من بگو» و باعث می‌شود که سخنرانی او را دوباره پخش کند. هر رونویسی در تلفن شما نیز قابل مشاهده است. گفتار رمزگذاری شده و برای پردازش در ابر آپلود می‌شود، سپس بلافاصله حذف می‌شود — کارکنان XRAI نمی‌توانند آن را مشاهده کنند. کاربر فقط رونوشت را پس می گیرد.

خیلی به فرد و سابقه پزشکی آنها بستگی دارد، اما حتی با کاشت حلزون یا سمعک، رمزگشایی گفتار نیاز به تمرکز دارد. برخی صداها و کلمات به قدری شبیه هستند که تشخیص آنها بسیار دشوار است. برای افرادی که به لب خوانی متکی هستند، برداشتن هر کلمه غیرممکن است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، تنها حدود ۴۰ درصد از صداهای زبان انگلیسی را می توان بر روی لب های یک گوینده مشاهده کرد، و این در شرایط ایده آل است.

چشم انداز رونویسی گفتار شنیدنی با واقعیت افزوده برای ناشنوایان در میدان دید شما هیجان انگیز است. این می تواند به افرادی با درجات مختلف کم شنوایی، که ممکن است در نتیجه از انزوای اجتماعی رنج ببرند، کمک کند تا مکالمه بیشتری داشته باشند. برنامه XRAI هنگام تماشای تلویزیون نیز کار می‌کند، که می‌تواند برای محتوای زنده مفید باشد، جایی که زیرنویس‌ها همیشه عالی نیستند (یا در سینما، جایی که زیرنویس وجود ندارد).

اما در اینجا چند اخطار عمده وجود دارد. برنامه XRAI بر روی یک تلفن هوشمند اندرویدی اجرا می شود که باید از طریق USB-C به عینک واقعیت افزوده Nreal Air متصل شود که قیمت آن ۳۷۹ دلار است. بله، سیمی خواهید داشت که از سر تا جیب روی بدنتان می گذرد. جدا از هزینه، اگر کاشت حلزون یا سمعک دارید، استفاده از عینک می تواند ناراحت کننده باشد. اگرچه برای عینک های واقعیت افزوده نسبتاً سبک وزن است، اما Nreal Air در مقایسه با عینک های معمولی هنوز درشت و سنگین است. نمی توانم تصور کنم تمام روز آنها را بپوشم.

یک پرچم قرمز دیگر؟ یکی از اصلی‌ترین دلایلی که ممکن است افرادی که دچار کم شنوایی هستند چنین زیرنویس‌هایی را بخواهند، برای محیط‌های پر سر و صدا مانند کافه‌ها یا برای مکالمات گروهی است که در آن گفتگوهای متقابل زیادی وجود دارد، اما فلدمن اصرار دارد که برای نسخه نمایشی به جایی آرام برویم و اذعان می‌کند که XRAI Glass این کار را نمی‌کند. با نویز پس‌زمینه یا صحبت کردن چند نفر به خوبی کار کنید.

منبع: www.wired.com