فروشگاه سورس یونیتی

جفری هینتون با ابراز نگرانی از آینده هوش مصنوعی،گوگل را ترک کرد

می 3, 2023

جفری هینتون پس از ابراز نگرانی از آینده هوش مصنوعی، گوگل را ترک کرد

 

جغری هینتون

 

جفری هینتون، معروف به «پدرخوانده هوش مصنوعی»، درباره خطرات بالقوه هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده و موقعیت خود را در گوگل ترک کرده تا آشکارا درباره آنها صحبت کند.

هینتون به همراه دو نفر دیگر جایزه تورینگ را در سال ۲۰۱۸ برای پایه گذاری هوش مصنوعی دریافت کرد. او از سال ۲۰۱۳ در گوگل کار می کرد اما استعفا داد تا درباره سرعت سریع توسعه هوش مصنوعی و خطرات ناشی از آن صحبت کند.

هینتون در مصاحبه ای با نیویورک تایمز هشدار داد که توسعه سریع محصولات هوش مصنوعی مولد در حال “مسابقه به سوی خطر” است و متن، تصاویر و ویدئوهای نادرست ایجاد شده توسط هوش مصنوعی می تواند منجر به وضعیتی شود که در آن افراد عادی “نتوانند بدانن چه چیزی حقیقت دارد.»

هینتون همچنین درباره تأثیر هوش مصنوعی بر بازار کار ابراز نگرانی کرد، زیرا ماشین‌ها در نهایت می‌توانند جایگزین نقش‌هایی مانند وکیل، دستیار شخصی و مترجم شوند.

«این ایده که این چیزها واقعاً می‌توانند باهوش‌تر از مردم شوند – چند نفر این را باور داشتند. اما اکثر مردم فکر می کردند که خیلی دور از ذهن است. و من فکر می کردم خیلی دور است. فکر می‌کردم ۳۰ تا ۵۰ سال یا حتی بیشتر فاصله داشته باشد. بدیهی است که من دیگر به این فکر نمی کنم.

نگرانی های هینتون بی اساس نیست. هوش مصنوعی قبلاً برای ایجاد دیپ‌فیک استفاده شده است، ویدیوهایی که حالات چهره و صدا را دستکاری می‌کنند تا به نظر برسد که کسی چیزی را می‌گوید که نگفته است. این دیپ فیک ها می توانند برای انتشار اطلاعات نادرست یا آسیب رساندن به شهرت افراد مورد استفاده قرار گیرند.

علاوه بر این، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که بسیاری از مشاغل را خودکار کند و منجر به از دست دادن شغل شود. این هفته، مدیرعامل آی‌بی‌ام، آرویند کریشنا، گفت که این شرکت قصد دارد از هوش مصنوعی برای جایگزینی حدود ۳۰ درصد از مشاغل پشتیبان (معادل حدود ۷۸۰۰ شغل) استفاده کند.

هینتون در نگرانی های خود تنها نیست. سایر کارشناسان نیز در مورد خطرات هوش مصنوعی هشدار داده اند.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس، هوش مصنوعی را بزرگترین تهدید وجودی ما نامید. سال بعد، نیل دگراس تایسون، اخترفیزیکدان افسانه‌ای گفت که او هم نظر ماسک را دارد. در سال ۲۰۱۸، استیون هاوکینگ هشدار داد که هوش مصنوعی می تواند جایگزین انسان به عنوان گونه غالب روی زمین شود.

در ماه مارس، ماسک به استیو وزنیاک، بنیانگذار اپل و بیش از ۱۰۰۰ کارشناس دیگر در امضای نامه ای سرگشاده پیوست که خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی «خارج از کنترل» شد.

با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که می توان هوش مصنوعی را به گونه ای توسعه داد که به نفع جامعه باشد. به عنوان مثال، هوش مصنوعی می تواند برای تشخیص بیماری ها، کشف تقلب و کاهش تصادفات رانندگی استفاده شود.

برای اطمینان از اینکه هوش مصنوعی به شیوه ای مسئولانه و اخلاقی توسعه یافته است، بسیاری از سازمان ها دستورالعمل هایی از جمله IEEE، اتحادیه اروپا و OECD را تدوین کرده اند.

نگرانی های مطرح شده توسط جفری هینتون در مورد هوش مصنوعی قابل توجه است و نیاز به توسعه هوش مصنوعی مسئولانه را برجسته می کند. در حالی که هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که فواید بسیاری را برای جامعه به ارمغان بیاورد، بسیار مهم است که به گونه ای توسعه یابد که خطرات آن به حداقل برسد و مزایای آن به حداکثر برسد.

منبع:www.artificialintelligence-news.com