فروشگاه سورس یونیتی

ارتقاء سطح یادگیری دانش‌آموزان دستاورد جدید هوش مصنوعی

ژوئن 25, 2019

ارتقاء سطح یادگیری دانش‌آموزان دستاورد جدید هوش مصنوعی

دانشمندان به تازگی موفق شدند سیستم‌های یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را به گونه‌ای ارتقاء دهند که در آموزش مفاهیم درسی به معلمان و درک بیشتر و بهتر این مفاهیم به دانش‌آموزان کمک کند. در واقع هوش مصنوعی دارای ویژگی بهبود توانایی مغز برای یادگیری بهتر است.

با توسعه و بهبود نظام‌های آموزش و پروش در کشورهای مختلف جهان، معلمان هنوز با چالش‌های بزرگی در افزایش سطح درک دانش آموزان در حین تدریس مفاهیم درسی مواجه هستند. در واقع بهبود بهره وری دانش‌آموزان در محیط‌های آموزشی همواره دغدغه‌ای بزرگ برای معلمان و اولیاء بوده است. حال محققان کالج آمریکایی دارتموث موفق شدند هوش مصنوعی را به گونه‌ای توسعه دهند که میزان یادگیری دانش‌آموزان در حین تدریس دروس مختلف در کلاس را اندازه‌گیری کرده و به بهتر شدن درک یک مفهوم خاص کمک کند.

 

ارتقاء سطح یادگیری دانش‌آموزان دستاورد جدید هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به کمک دانش آموزان و معلمان می‌آید

مهندسان کالج دارتموث در جریان این پروژه تحقیقاتی تعدادی از دانش‌آموزان را مورد آزمایش قرار دادند و با اسکن فرآیند‌های مغزی در حین یادگیری دروس آموزشی الگوریتمی خاص با نام «نمرات عصبی» را طراحی کردند و این الگوریتم با قرارگیری در سیستم یادگیری ماشینی به پیش‌بینی میزان درک دانش آموز در مورد نکات آموزشی می‌پردازد. در واقع دانشمندان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هوش مصنوعی از ابزارهایی مانند بازی‌های رایانه‌ای برای کمک به فعالیت‌های یادگیری مغز دانش‌‌آموز یاری می‌گیرند.

در صورت به کارگیری صحیح و اصولی این روش، از این پس معلمان می‌توانند بهتر از گذشته توانایی‌های دانش‌آموزان خود را شناخته و روش‌های متنوعی را برای آموزش مطالب درسی به کار بگیرند. محققان اطمینان دارند توانایی‌های نامحدود هوش مصنوعی نه تنها موجب نتیجه بهتر هر دانش‌آموز در امتحانات می‌شود، بلکه سبب ارتقاء سطح زندگی این قشر با توجه به ارزش‌های جامعه نیز می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان