فروشگاه سورس یونیتی

ابزار جدید Adobe قادر به تشخیص نواحی دستکاری شده تصویر است

ژوئن 15, 2019

Adobe با ابزار جدید فتوشاپ قابلیت تشخیص نواحی دستکاری شده تصویر را فراهم کرده است

Adobe به امید کاستن اخبار و تصاویر جعلی، ابزار تازه‌ای برای تشخیص تصاویر دستکاری‌شده معرفی کرده است. این ابزار در همکاری با پژوهشگران دانشگاه بروکلی توسعه یافته و شامل یک شبکه عصبی مصنوعی است که برای تشخیص تصاویر دستکاری‌شده آموزش دیده است. جالب اینکه ابزار Adobe قادر به بازگردانی تغییرات و خلق تصویر اصلی نیز هست.

این ابزار جدید قادر است تغییرات اعمال شده با استفاده از ابزار Liquify فتوشاپ را تشخیص بدهد. ابزار مذبور خود قادر به تشخیص اجزای مختلف چهره انسان است و امکان دست‌کاری آن را می‌دهد. پژوهشگران برای این کار هزاران چهره دستکاری‌شده توسط ابزار Liquify فتوشاپ را به همراه نسخه اصلی آنها به یک شبکه عصبی مصنوعی داده‌اند تا یاد بگیرد تصاویر دستکاری‌شده را تشخیص بدهد.

Adobe پیش از بررسی دقت این ابزار جدید، توانایی انسان در تشخیص تصاویر دستکاری‌شده را محک زده است. جالب اینکه تنها در ۵۳ درصد موارد انسان قادر به تشخیص تصاویر دستکاری‌شده بوده است. این در حالی است که دقت ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی آنها ۹۹ درصد بوده است که به وضوح دقت بالاتر آن را نشان می‌دهد.

این ابزار تشخیصی قادر است نواحی دستکاری‌شده تصویر را شناسایی و حتی بازگردانی کند. نتیجه بازگردانی تغییرات از دقت بسیار خوبی برخوردار است و می‌تواند نسخه اصلی تصاویر را تا حد زیادی بازسازی کند.

هرچند ابزار جدید Adobe یک گام بزرگ در مبارزه با تصاویر دستکاری‌شده است، اما متأسفانه تنها می‌تواند تغییرات اعمال شده توسط ابزار Liquify فتوشاپ را تشخیص بدهد. به وضوح ده‌ها راه دیگر برای دست‌کاری تصاویر وجود دارد که تشخیص همه آنها، به تلاش بسیار بیشتری برای آموزش شبکه‌های عصبی مصنوعی نیاز دارد.

چه کسی می‌داند، شاید روزی هنگام وب گردی یا چرخ زدن در اینستاگرام، تصاویر دستکاری‌شده توسط علامت ویژه‌ای مشخص شوند.

منبع: shahresakhtafzar.com