فروشگاه سورس یونیتی

DC Dimming قابلیتی جدید در نمایشگر گوشی‌های هوشمند؛ با خستگی چشم خداحافظی کنید

ژوئن 29, 2019

DC Dimming قابلیتی جدید در نمایشگر گوشی‌های هوشمند؛ با خستگی چشم خداحافظی کنید

این روزها اسمارت‌فون‌ها به یکی از بخش‌های جدا نشدنی زندگی ما تبدیل شده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهند کاربران به صورت متوسط ۸۸ بار در روز اسمارت‌فون خود را چک می‌کنند و زمانی در حدود ۳ ساعت و ۲۵ دقیقه را صرف استفاده از آن می‌کنند. بنابراین نمایشگر مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند باید کمترین میزان خستگی را برای چشم کاربر در پی داشته باشد. بهترین راه حل DC Dimming است.

این روزهای تولیدکنندگان بزرگ گوشی‌های هوشمند، محصولات خود را به DC Dimming  مجهز می‌کنند. اما پیش از اینکه به تشریح این روش بپردازیم، بد نیست نگاهی به PWM، روش فعلی مورد استفاده در نمایشگرهای OLED داشته باشیم.

PWM چیست و چگونه عمل می‌کند


PWM
 (مخفف عبارت Pulse Width Modulation) یا مُدولاسیون پهنای پالس رایج‌ترین روش مورد استفاده توسط کمپانی‌ها برای تنظیم میزان روشنایی نمایشگر‌های OLED است. در این روش سازندگان از طریق ایجاد تغییر در پالس‌های نور، قادر به تنظیم میزان روشنایی هستند. به زبان ساده‌تر، سازندگان با تغییر یا محدود کردن زمان نمایش نور توسط نمایشگر، میزان روشنایی را تنظیم می‌کنند. به این ترتیب هنگامی که میزان روشنایی نمایشگر را کاهش می‌دهید، نمایشگر مدت زمان طولانی‌تری را در حالت خاموش سپری می‌کند.

بعد از خواندن طرز کار روش PWM حتماً این سوال برایتان پیش آمده که چطور ممکن است نمایشگر هنگام نمایش تصویر خاموش شود و چرا من تا کنون متوجه این موضوع نشده بودم؟ علت این امر به خاطر فرکانس بسیار بالای پالس‌های نور (معمولاً بالای ۲۰۰Hz) است. بنابراین چشم انسان قادر به تشخیص فواصل میان پالس‌ها نخواهد بود. در عوض، چشم انسان تلاش می‌کند تا میانگینی از خاموش و روشن شدن‌های مکرر نمایشگر را ببیند. بنابراین نسبت خاموش و روشن بودن نمایشگر، میزان روشنایی آن را تعیین می‌کند.

عملکرد روش PWM

تصویر زیر به خوبی نحوه عملکرد روش PWM را نشان می‌دهد:

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هنگامی که روشنایی در میزان ۱۰۰ درصد قرار دارد، نمایشگر همواره روشن می‌ماند. هنگامی که روشنایی روی ۵۰ درصد تنظیم شود، نمایشگر به طور مساوی خاموش و روشن خواهد بود و هنگامی که روشنایی روی ۲۵ درصد تنظیم شود، نمایشگر مدت زمان طولانی ‌را در حالت خاموش سپری خواهد کرد. از همین رو در روشنایی‌های پایین شاهد مقدار قابل توجهی فلیکر (سوسو زدن) خواهیم بود.

اگرچه فلیکر نمایشگر معمولاً با چشم قابل مشاهده نیست، اما همواره آزاردهنده است. این مسئله می‌تواند برای برخی از کاربران به شکل خستگی‌های زود هنگام و برای برخی دیگر به صورت سردرد نمایان شود. تاثیر این امر هنگامی که نور محیط محدود باشد (یعنی دقیقاً هنگامی که نیاز به کاهش روشنایی نمایشگر وجود دارد)، دوچندان می‌شود.

DC Dimming چیست و چگونه عمل می‌کند

در این روش شاهد تغییر در میزان ولتاژ LED‌های تشکیل دهنده پیکسل‌های نمایشگر هستیم. در واقع با تغییر ولتاژ شاهد تغییر میزان نور نمایش داده توسط نمایشگر خواهیم بود. از همین رو خبری از فلیکر و عوارض آزاردهنده آن نیز نخواهد بود. این روش به نظر ساده می‌رسد؛ اما چرا سازندگان از این روش در اسمارت‌فون‌های دارای AMOLED استفاده نمی‌کنند؟

نمایشگرهای OLED

DC Dimming سال‌هاست که توسط سازندگان در نمایشگرهای LCD استفاده می‌شود. اما استفاده از این روش در نمایشگرهای OLED با چالش‌هایی روبه‌رو است که سازندگان معدودی از پس حل کردن آن‌ها بر آمده‌اند. یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها، تغییر محسوس‌ رنگ به هنگام کاهش روشنایی است.

کاهش جریان وارد شده به LED می‌تواند به تغییر در رنگ ساطع شده از آن منجر شود. بنابراین با کاهش روشنایی نمایشگر دقت رنگ‌های به نمایش در آمده به طرز محسوسی کاهش پیدا می‌کنند. با این حال شرکت‌های بزرگ از این چالش نیز عبور کرده‌اند. در واقع با داشت این قابلیت، فرقی نمی‌کند میزان استفاده روزانه شما از گوشی هوشمندتان چقدر باشد؛ DC Dimming کمترین میزان خستگی چشم را برای شما به ارمغان می‌آورد.

منبع: www.shahrsakhtafzar.com