فروشگاه سورس یونیتی

AMD در رقابت با انویدیا تله قیمتی برای فروش کارت گرافیک به‌کار برده است

جولای 25, 2019

AMD در رقابت با انویدیا تله قیمتی برای فروش کارت گرافیک به‌کار برده است

حتماً به یاد دارید که کارت‌های گرافیک Radeon RX 5700 و Radeon RX 5700 XT تولیدی شرکت AMD به ترتیب با قیمت‌های ۳۷۹ و ۴۴۹ دلار روانه بازار شدند. وقتی شرکت انویدیا کارت گرافیک‌های GeForce RTX ۲۰ Super series را که شامل RTX 2070  Super و RTX 2060 Super بود، تولید و روانه بازار کرد، AMD قیمت Radeon RX 5700 را به ۳۴۹ دلار و Radeon RX 5700 XT را به ۳۹۹ دلار کاهش داد. در نتیجه این کارت‌های گرافیک به مراتب ارزان‌تر از تولیدات جدید انویدیا یعنی سر RTX 20 شدند.

حقهAMD

بسیاری از مردم تصور کردند این کاهش قیمت AMD در واکنش به تولید جدید انویدیا بوده‌ است، اما به‌گفته‌ی اسکات هرکلمن (Scott Herkelman)، معاون شرکت AMD و مدیر بخش تولیدات رادئون، AMD از ابتدا قصد داشته محصولاتش را با قیمت‌های پایین‌تر به بازار عرضه کند، اما آن‌ها را با قیمت بالاتر روانه بازار کرده تا انویدیا را ترغیب کند قیمت‌های بالا برای محصولاتش تعیین کند.

براساس گفته‌ی هرکلمن، AMD متوجه شده که داشتن قطعات سیلیکونی بزرگ روی بردهای Turing، باعث شده است تا انویدیا برای اینکه بدون کاهش سود، قیمت‌ها را پایین نگه دارد، تلاش بسیاری داشته باشد.

از آنجایی که انویدیا مشکلات بسیاری برای حاشیه‌ی سود خود دارد و اندازه‌ی قطعات سلیکونی آن‌ها بزرگ و پرهزینه‌تر است، ما تنها با قیمت محصولات خود در سطح خرده‌فروشی بازی کردیم.

بنابراین AMD صبر کرد تا انویدیا قیمت محصولات جدیدش را مشخص کند و سپس قیمت واقعی کارت‌های گرافیک سری رادئون را اعلام کرد.

آقای هرکلمن گفته است:

ما یک حرکت مناسب انجام دادیم تا نه‌تنها کارت گرافیک سری سوپر انویدیا را کنار بزنیم، بلکه باعث کاهش فروش سری ۲۰۶۰ و ۲۰۷۰ شویم. این‌ کار را انجام دادیم چون می‌دانستیم سرعت موفقیت آن‌ها کمتر است. در واقع می‌خواستیم با یک تیر دو نشان بزنیم؛ هم سری سوپر را حذف کنیم و هم سرعت پیشرفت ۲۰۷۰ و ۲۰۶۰ را کم کنیم.

اگر AMD واقعاً چنین تله‌ای برای انویدیا گذاشته‌، حرکتی بسیار موذیانه انجام داده است. AMD همواره سعی کرده قیمت محصولاتش مناسب‌تر از قیمت محصولات انویدیا باشد، اما شنیدن چنین موضوعی از سوی یکی از کارکنان رده بالای AMD، جای تعجب دارد.

 

amd vs nvidia

نتیجه اقدام AMD

به نظر می‌رسد اقدام AMD بی‌ثمر نمانده است. نظراتی که در مورد کارت گرافیک RTX 20 super مطرح شده، نشان می‌دهد این کارت‌ها عملکرد بسیار خوبی دارند و از طرف دیگر بسیاری از کاربران اشاره کرده‌اند که کارت‌های جدید AMD به‌صرفه‌تر هستند.

البته انویدیا معتقد است دلیل قیمت بالای کارت‌های گرافیک RTX 20 Super این است که عملکرد بهتری دارند.

گذشته از قیمت این کارت‌ها، بسیار جالب است که دو شرکت بزرگ که رقیب یکدیگر هستند، با روش‌هایی خارج از عرف کنونی با یکدیگر رقابت می‌کنند. امیدواریم نتیجه‌ی چنین رقابت‌هایی منفعت کاربران باشد و آن‌ها بتوانند محصولات خلاقانه‌تر را با قیمت‌های پایین‌تر خریداری کنند.

گویا در حال حاضر AMD بسیار از نتیجه‌ی تلاش‌هایش خوشحال است. آقای هرکلمن می‌گوید:

در دوهفته‌ی گذشته بسیار خوشحال بودیم که توانستیم این بازی را به انجام برسانیم. لذت پیروزی بسیار خوشایند است.

منبع: zoomit.ir