فروشگاه سورس یونیتی

سونی فرمت ۳۶۰Reality Audio را به زودی عرضه می‌کند؛ تجربه صدای فراگیر واقعی

اکتبر 19, 2019

سونی فرمت ۳۶۰Reality Audio را به زودی عرضه می‌کند؛ تجربه صدای فراگیر واقعی

بر اساس گفته‌های سونی، جدیدترین تکنولوژی پخش موزیک این کمپانی به نام ۳۶۰Reality Audio از اواخر پاییز امسال با کمک شرکای تجاری این کمپانی ژاپنی در اختیار علاقه‌مندان به موسیقی با کیفیت قرار می‌گیرد.

این فرمت پخش، متشکل از صدای محیطی شیء محور است که المان‌های مختلف موزیک را در فضای مجازی اطراف کاربر پخش می‌کند. ۳۶۰Reality Audio با هدف تولید موسیقی زنده طراحی شده است و صدای خواننده و آلات موسیقی را در فضاهای مختلف اطراف شنونده پخش می‌کند.

در ابتدای عرضه ۳۶۰Reality Audio، تنها ۱۰۰۰ آهنگ از این فرمت پشتیبانی خواهند کرد که شامل ترک‌هایی از فارل ویلیامز، باب دیلن و بیلی جوئل می‌شود. سونی همچنین از کنسرت Charlie XCX و Kodaline نیز به صورت زنده صدابرداری کرده و آن‌ها را به این فرمت درآورده است.

البته تمام این هنرمندان، با شرکت سونی برای نشر آثار خود قرارداد دارند و طبیعی است که سونی بتواند آن‌ها را راضی به ضبط ترک‌هایشان با  فرمت ۳۶۰Reality Audio کند. با این حال این غول ژاپنی با دیگر ناشرین مانند وارنر، یونیورسال و لایو نیشن نیز در حال مذاکره است تا این فرمت را به آهنگ‌های هنرمندان تحت قرارداد خود اضافه کنند.

360Reality Audio

مایک فاسولو رئیس سونی الکترونیکس آمریکای شمالی می‌گوید:

فرمت ۳۶۰Reality Audio بیانگر این نکته خواهد بود که نوآوری از بین نرفته است. تلاقی ریشه‌های فنی عمیق، تلاش خستگی‌ناپذیر هنرمندان و سخت‌افزار آینده نگرانه به همراه شرکای تولید کننده‌های نیمه‌هادی، نمایانگر توانایی تغییرات بنیادی جدیدی است که باعث می‌شود موسیقی هیجان‌انگیزتر باشد. سونی به کمک همکاران تاثیرگذار خود، توانسته راه جدید برای تجربه واقعی‌تر و قدرتمند‌تری برای کاربران طراحی کرده و همچنین یک مدیوم برای هنرمندان که آثار خلاقانه تولید کنند.

با این حال این فرمت جدید تنها به کمک برنامه‌ها و سخت‌افزار خاصی قابل تجربه است. برای این منظور سونی با دیزر، تیدال، آمازون موزیک و نوگز همکاری کرده است. این بدین منظور است که کاربران اسپاتیفای و اپل موزیک از تجربه موسیقی با فرمت ۳۶۰Reality Audio محروم هستند. از منظر سخت‌افزاری نیز علاوه بر هدفون‌های خود این کمپانی ژاپنی، سونی با همکاری آمازون پشتیبانی از این فرمت را در اکو استودیو قرار داده است تا از همین ابتدا، امیدواری‌ها نسبت به این فرمت افزایش یابد.

البته در زمان عرضه این فرمت، تنها برنامه‌های دیزر، تایدال و نوگز در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS می‌توانند از طریق هدفون موسیقی با فرمت ۳۶۰Reality Audio را پخش کنند. این فرمت جای کار بسیاری دارد ولی با توجه به تلاش مضاعفی که سونی برای فراگیر کردن ۳۶۰Reality Audio می‌کند، می‌توان به آینده آن امیدوار بود.

منبع:digiato.com