فروشگاه سورس یونیتی

هوش مصنوعی موثر در عصب شناسی، به منظور کنترل مغز میمون ها!

می 5, 2019

هوش مصنوعی موثر در عصب شناسی، به منظور کنترل مغز میمون ها!

آزمایش های هوش مصنوعی در عصب شناسی به مراحل هیجان انگیزی رسیده است. به نظر می رسد محققان می توانند با هوش مصنوعی مغز میمون ها را کنترل کنند.

در طی یک آزمایش، به گونه ای از میمون ها عکس هایی که توسط هووش مصنوعی تولید شده بود نشان داده شد و نتایج جالبی به دست آمد. این عکس ها تاثیر عجیبی روی سلول های مغز پریمات ها (گونه ای از میمون ها) گذاشت و نسبت به عکس های دنیای واقعی، میمون ها را بیشتر عصبی کرد. محققان در طی گزارشی که در تاریخ ۳ مه منتشر شد، بیان کردند هوش مصنوعی قادر به طراحی الگوهایی است که نورون های خاصی را فعال می کند که باعث فرو نشاندن یاخته های عصبی دیگر می شود.

این کنترل بی سابقه بر فعالیت های عصبی با استفاده از تصاویر می تواند به نسل جدیدی از آزمایش های عصب شناسی یا درمانی برای اختلالات روانی منجر شود. با مشاهده توانایی هوش مصنوعی در عصب شناسی و تاثیر گذاری و کنترل مغز پریمات ها می توان به نزدیک شدن به شبیه سازی عملکرد مغز توسط این فناوری پی برد.

 

هوش مصنوعی دانشگاه MIT

 

مشاهده هر تصویر باعث ایجاد فعالیت خاصی در مغر می شود؛ اما کوهیتی کار، عصب شناس MIT و دیگر همکارانش قصد دارند تا به وسیله تصاویر ایجاد شده، عصب ها را تحریک کرده و پاسخ های عصبی دلخواه خود را دریافت کنند. محققان این تصاویر را به سه پریمات که از قبل به آن ها میکروالکترود نظارت بر نورون وصل شده بود، نشان دادند.

آهداف آزمایشات هوش مصنوعی

اهداف یکی از آزمایش های صورت گرفته، ایجاد الگوهایی برای فعال کردن نورون ها در موقعیتی خاص تا حد امکان در مسیر دوگانه بینایی توسط هوش مصنوعی، بدون در نظر گرفتن چگونگی تاثیر بر سایر نورون ها بود. در ۴۰ مورد از ۵۹ سایت عصبی آزمایش شده، عکس های تولید شده تاثیر بسیار زیادی بر نورون ها گذاشتند، تاثیری بیش از تاثیر عکس های اشیا دنیای واقعی، همچون تصاویر خرس، ماشین، صورت انسان و غیره. تصاویر هوش مصنوعی باعث شد که نورون ها ۳۹ درصد بیش از بیش ترین حد پاسخ به عکس های دنیای واقعی، تحریک شوند.

در آزمایشی دیگر، الگوهای طراحی شده باعث شدند که تحریک پذیری نورون ها را در موقعیتی خاص در حالی هدف قرار دهند که فعالیت دیگر نورون هارا به حداقل برسانند. ۲۵ مورد از ۳۳ سایت عصبی، خیلی بیشتر از عکس های دنیای واقعی فعال شدند. به گفته پویا باشیوان، یکی از محققان عصب شناسی در MIT اگرچه این دستکاری در نورون ها هنوز کامل نشده، اما هوش مصنوعی در آینده با طرح های پیچیده تر و اطلاعات بیشتر می تواند کنترل بیشتری به محققان بدهد.

منبع: www.click.ir